LG UltraGear 32GP750-B 32" QHD 165Hz Gaming Monitor
100% Traditional Layby. Delivery after full payment.
Attention, eager beaver! Need your delivery in a flash?
Designed for Incredible Speed
Re-imagine every scene with vivid, responsive IPS. At 32", LG's UltraGearâ„¢ IPS Display features vibrant color, contrast, clarity and detail, while delivering ultra-fast 1ms (GtG) response rates.
Enjoy HDR Videos and Games
See It to Believe It
Stay focused on what's ahead with an impressive 165Hz response rate.
Zero In with NVIDIA G-SYNC
AMD FreeSyncâ„¢ Premium Built In
Before You Zero In, Settle In
Customized Modes for Various Games
Choose Gamer, FPS or RTS mode to adjust and optimize settings for a customized experience.
Action as it Happens
Gameplay Never in the Dark
Crosshair Feature Brings an Accuracy Advantage
PICTURE QUALITY
Screen Size 31.5"
Curved No
Display Type IPS
Color Gamut (Typ.) sRGB 99% (CIE1931)
Color Depth(Number of Colors) 1.07B
Pixel Pitch (mm) 0.2724 x 0.2724 mm
Response Time (GTG) 1ms (GtG at Faster)
Refresh Rate 165Hz
Aspect Ratio 16:9
Display Resolution QHD
Resolution 2560x1440
Brightness 400cd (typ) / 320cd (Min)
Contrast Ratio 1000:1 (Min.), 700:1 (Typ.)
Viewing Angle 178º(R/L), 178º(U/D)
INPUT/OUTPUT
HDMI Yes
DisplayPort Yes
Headphone Out Yes
POWER
Type External Power
Input 100-240Vac, 50/60Hz
Power Save/Sleep Mode (Max) Less than 0.5W
DC Off (Max) Less than 0.3W
Power Consumption (Typ.) 50W
Power Consumption (Max.) 55W
DIMENSIONS/WEIGHTS
With Stand (WxHxD) 28.1" x 23.6" x 11.5" (UP) 28.1" x 19.3" x 11.5" (Down)
Without Stand (WxHxD) 28.1" x 16.9" x 2"
Shipping Dimensions (WxHxD) 31.2" x 21.9" x 8.9"
With Stand Weight 16.1 lbs
Without Stand Weight 11.5 lbs
Shipping Weight 22.3 lbs
CABINET/ACCESSORIES
Display Port Cable Yes
HDMI Cable Yes
We can only process ONE order per customer at a time.
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Description
Designed for Incredible Speed
Enjoy HDR Videos and Games
See It to Believe It
Zero In with NVIDIA G-SYNC
Before You Zero In, Settle In
Action as it Happens
Gameplay Never in the Dark
PICTURE QUALITY
Screen Size 31.5"
Curved No
Display Type IPS
Refresh Rate 165Hz
Aspect Ratio 16:9
Display Resolution QHD
Resolution 2560x1440
INPUT/OUTPUT
HDMI Yes
DisplayPort Yes
Headphone Out Yes
POWER
Type External Power
Input 100-240Vac, 50/60Hz
DC Off (Max) Less than 0.3W
Power Consumption (Typ.) 50W
Power Consumption (Max.) 55W
DIMENSIONS/WEIGHTS