AOC CU34G2XP 34" WQHD 180Hz Curved Ultrawide Gaming Monitor
100% Traditional Layby. Delivery after full payment.
Attention, eager beaver! Need your delivery in a flash?
CU34G2XP - 34" WQHD Curved Gaming Monitor
AOC's G Line 2nd Gen CU34G2XP redefines immersive gameplay with its ultra-wide Quad HD and 3440 x 1440 resolution. Equipped with PBP (Picture by Picture) functions, the widescreen 21:9 aspect ratio possesses high vertical resolution and a wider panoramic image which allows for a more immersive gaming experience. Performing at the pro gaming standard, the screen's 180 Hz refresh rate, 1ms response time and Adaptive Sync Technology is designed to prep you for every winning battle.
- 3440 ? 1440 (WQHD)
- UltraWide 21:9
- 180Hz
- 1ms
- AdaptiveSync
- DisplayHDR 400
Total-Immersion Gaming
Expand your perspective with an ultra wide view in Quad HD
Enjoy top-tier gaming performance
With a 180Hz refresh rate , your display will be equipped to perform at the pro gaming standard. Enjoy an ultra-smooth experience with no visible screen blur to ensure you're always prepped to win.
Instant response times
A universally respected anti-tearing solution
VESA Certified DisplayHDR 400
Engineered for better visual experiences
Multitask like it was nothing
Connectable with other devices
Model name CU34G2XP
Panel 34" (VA 1500R)
Pixel Pitch (mm) 0.23175 (H) × 0.23175 (V)
Effective Viewing Area (mm) 797.22 (H) × 333.72 (V)
Brightness (typical) 400 cd/m
Contrast Ratio 4000 : 1 (Typical) 80 Million : 1 (DCR)
Response Time 1ms (MPRT) / 1ms (GtG)
Viewing Angle 178° (H) / 178° (V) (CR > 10)
Color Accuracy Delta E < 2
Optimum Resolution 3440 × 1440 @ 180Hz - DisplayPort1.4, 3440 × 1440 @ 100Hz - HDMI2.0
Display Colors 1.07 Billion
Signal Input HDMI 2.0 × 2, DisplayPort 1.4 × 2
HDCP Version
HDMI: 2.2 / DisplayPort: 2.2
USB Hub USB 3.2 Gen1 × 4
Power Supply Internal 100 - 240V~1.5A, 50 / 60Hz
Power Consumption (typical) 59W
Speakers no
Line in & Earphone Earphone
Wall-Mount 100mm × 100mm
Adjustable Stand Height Adjustment: 130mm, Swivel: -30° ~ 30°, Tilt: -5° ~ 23°
Product without Stand (mm) 367.5 (H) × 808.3 (W) × 102.9 (D)
Product with Stand (mm) 398.2 ~ 528.2 (H) × 808.3 (W) × 237.4 (D)
Packaging (mm) 548 (H) × 903 (W) × 280(D)
Product without Stand (kg) 6.51
Product with Stand (kg) 8.02
Product with Packaging (kg) 12.0
Cabinet Color Black & Red
Regulatory Approvals CE / CB / FCC
We can only process ONE order per customer at a time.
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Description
- 3440 ? 1440 (WQHD)
- UltraWide 21:9
- 180Hz
- 1ms
- AdaptiveSync
- DisplayHDR 400
Total-Immersion Gaming
Instant response times
VESA Certified DisplayHDR 400
Multitask like it was nothing
Connectable with other devices
Model name CU34G2XP
Panel 34" (VA 1500R)
Brightness (typical) 400 cd/m
Color Accuracy Delta E < 2
Display Colors 1.07 Billion
HDCP Version
HDMI: 2.2 / DisplayPort: 2.2
USB Hub USB 3.2 Gen1 × 4
Speakers no
Line in & Earphone Earphone
Wall-Mount 100mm × 100mm