LG 34WR50QC-B 34" UltraWide QHD Curved Monitor
100% Traditional Layby. Delivery after full payment.
Attention, eager beaver! Need your delivery in a flash?
21:9 WQHD (3440 x 1440) Curved (1800R), See More, Do More
Picture By Picture (PBP), Easy Multi-tasking Set-up
Easier User Interface
sRGB 99% (Typ.) with HDR10, See Amazing Colours
Reader Mode, Comfortable Conditions for Reading
Stylish Design
class="np_hidden np_toggle_np2 mt-4">
DISPLAY
Size [Inch]
34
Size [cm]
86.42 cm
Resolution
3440 x 1440
Panel Type
VA
Aspect Ratio
21:9
Pixel Pitch [mm]
0.23175 x 0.23175 mm
Brightness (Min.) [cd/m]
240 cd/m
Brightness (Typ.) [cd/m]
300 cd/m
Colour Gamut (Min.)
sRGB 90% (CIE 1931)
Colour Gamut (Typ.)
sRGB 99% (CIE1931)
Colour Depth (Number of Colours)
16.7M
Contrast Ratio (Min.)
1500:1
Contrast Ratio (Typ.)
3000:1
Response Time
5ms (GtG at Faster)
Refresh Rate (Max.) [Hz]
100
Viewing Angle (CR=10)
178º(R/L), 178º(U/D)
Curvature
1800R
CONNECTIVITY
D-Sub
NO
D-Sub (Max. Resolution at Hz)
N/A
DVI-D
NO
DVI (Max Resolution at Hz)
N/A
HDMI
YES (2ea)
DisplayPort
YES(1ea)
DP Version
1.4
Thunderbolt
Thunderbolt (Max. Resolution at Hz)
Thunderbolt (Data Transsmission)
Thunderbolt (Power Delivery)
USB-C
USB-C (Max. Resolution at Hz)
USB-C (Data Transsmission)
USB-C (Power Delivery)
Daisy Chain
USB Upstream Port
USB Downstream Port
Built-in KVM
LAN (RJ-45)
SPDIF out (Optical Digital Audio Out)
Audio In
Mic In
Headphone Out
3-pole (Sound Only)
Line out
POWER
Type
External Power (Adapter)
AC Input
100~240V (50/60Hz)
Power Consumption (Typ.)
45W
Power Consumption (Max.)
48W
Power Consumption (Energy Star)
Power Consumption (Sleep Mode)
Less than 0.5W
Power Consumption (DC Off)
Less than 0.3W
MECHANICAL
Display Position Adjustments
Tilt
Wall Mountable [mm]
100 x 100 mm
DIMENSIONS/WEIGHTS
Dimension with Stand (W x H x D) [mm]
809 x 483.3 x 223.2mm
Dimension without Stand (W x H x D) [mm]
809 x 358.9 x 91.5mm
Dimension in Shiping (W x H x D) [mm]
986 x 524 x 212mm
Weight with Stand [kg]
5.9
Weight without Stand [kg]
4.9
Weight in Shipping [kg]
8.4
We can only process ONE order per customer at a time.
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Description
Easier User Interface
Stylish Design
DISPLAY
Size [Inch]
34
Size [cm]
86.42 cm
Resolution
3440 x 1440
Panel Type
VA
Aspect Ratio
21:9
Pixel Pitch [mm]
0.23175 x 0.23175 mm
Brightness (Min.) [cd/m]
240 cd/m
Brightness (Typ.) [cd/m]
300 cd/m
Colour Gamut (Min.)
sRGB 90% (CIE 1931)
Colour Gamut (Typ.)
sRGB 99% (CIE1931)
16.7M
Contrast Ratio (Min.)
Contrast Ratio (Typ.)
Response Time
5ms (GtG at Faster)
Refresh Rate (Max.) [Hz]
100
Viewing Angle (CR=10)
178º(R/L), 178º(U/D)
Curvature
1800R
CONNECTIVITY
D-Sub
D-Sub (Max. Resolution at Hz)
DVI-D
DVI (Max Resolution at Hz)
HDMI
YES (2ea)
DisplayPort
YES(1ea)
DP Version
1.4
Thunderbolt
Thunderbolt (Power Delivery)
USB-C
USB-C (Max. Resolution at Hz)
USB-C (Data Transsmission)
USB-C (Power Delivery)
Daisy Chain
USB Upstream Port
USB Downstream Port
Built-in KVM
LAN (RJ-45)
Audio In
Mic In
Headphone Out
3-pole (Sound Only)
Line out
POWER
Type
External Power (Adapter)
AC Input
100~240V (50/60Hz)
Power Consumption (Typ.)
45W
Power Consumption (Max.)
48W
Power Consumption (Sleep Mode)
Less than 0.5W
Power Consumption (DC Off)
Less than 0.3W
MECHANICAL
Display Position Adjustments
Tilt
Wall Mountable [mm]
100 x 100 mm
DIMENSIONS/WEIGHTS
809 x 483.3 x 223.2mm
809 x 358.9 x 91.5mm
986 x 524 x 212mm
Weight with Stand [kg]
5.9
Weight without Stand [kg]
4.9
Weight in Shipping [kg]
8.4
LG 34WR50QC-B 34" UltraWide QHD Curved Monitor | Layaway