Acer NZ Remanufactured Aspire A3SP14-31PT NX.KENSA.001 14" Laptop
100% Traditional Layby. Delivery after full payment.
Attention, eager beaver! Need your delivery in a flash?
Acer NZ Remanufactured Aspire A3SP14-31PT NX.KENSA.001 14" Laptop Intel N100 Quad-core CPU - 4GB RAM - 128GB NVMe SSD - Win 11 Home in S mode - Acer / Local 1Y Warranty
Operating System Windows 11 Home in S mode
Operating System Architecture 64-bit
Processor
Processor Manufacturer Intel
Processor Model N100
Processor Core Quad-core (4 Core)
Display & Graphics
Graphics Controller Manufacturer Intel
Graphics Controller Model UHD Graphics
Graphics Memory Accessibility Shared
Screen Size 14"
Display Screen Type LCD
Display Screen Technology In-plane Switching (IPS) Technology
ComfyView
Backlight Technology LED
Touchscreen Yes
Multi-touch Screen Yes
Screen Resolution 1920 x 1200
Standard Refresh Rate 60 Hz
Aspect Ratio 16:10
Memory
Total Installed System Memory 4 GB
System Memory Technology LPDDR5
Memory Card Reader No
Storage
Total Solid State Drive Capacity128 GB
Solid State Drive Interface PCIe NVMe
Optical Drive Type No
SSD Form Factor M.2
Network & Communication
Wireless LAN Standard IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Bluetooth Standard Bluetooth 5.1 or above
Built-in Devices
Microphone Yes
Finger Print Reader No
Number of Speakers 2
Sound Mode Stereo
Interfaces/Ports
HDMI Yes
Number of HDMI Outputs 1
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports 1
Total Number of USB Ports 3
USB Type-C Yes
USB Type-C Detail USB Type-C port supporting: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), DisplayPort over USB-C, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 19 V; 45 W
Input Devices
Pointing Device Type TouchPad
Keyboard Yes
Keyboard Backlight No
TouchPad Features
Multi-touch Gesture
Moisture Resistant
Microsoft Precision Touchpad Certification
Antimicrobial Coating
Battery Information
Number of Cells 3-cell
Battery Chemistry Lithium Ion (Li-Ion)
Maximum Battery Run Time 10 Hours
Battery Energy 40 Wh
Power Description
Maximum Power Supply Wattage 45 W
Physical Characteristics
Height 18.90 mm
Width 319.8 mm
Depth 227.9 mm
Weight (Approximate) 1.50 kg
Product Color Pure Silver
Miscellaneous
Security Features
Kensington lock slot
BIOS Passwords:
User
Supervisor
We can only process ONE order per customer at a time.
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Description
Processor
Processor Manufacturer Intel
Processor Model N100
Display & Graphics
Screen Size 14"
Display Screen Type LCD
ComfyView
Backlight Technology LED
Touchscreen Yes
Multi-touch Screen Yes
Screen Resolution 1920 x 1200
Standard Refresh Rate 60 Hz
Aspect Ratio 16:10
Memory
Memory Card Reader No
Storage
Optical Drive Type No
SSD Form Factor M.2
Network & Communication
Built-in Devices
Microphone Yes
Finger Print Reader No
Number of Speakers 2
Sound Mode Stereo
Interfaces/Ports
HDMI Yes
Number of HDMI Outputs 1
Total Number of USB Ports 3
USB Type-C Yes
Input Devices
Pointing Device Type TouchPad
Keyboard Yes
Keyboard Backlight No
TouchPad Features
Multi-touch Gesture
Moisture Resistant
Antimicrobial Coating
Battery Information
Number of Cells 3-cell
Battery Energy 40 Wh
Power Description
Physical Characteristics
Height 18.90 mm
Width 319.8 mm
Depth 227.9 mm
Weight (Approximate) 1.50 kg
Product Color Pure Silver
Miscellaneous
Security Features
Kensington lock slot
BIOS Passwords:
User
Supervisor
Acer NZ Remanufactured Aspire A3SP14-31PT NX.KENSA.001 14" Laptop | Layaway